Д-р Милена Рупчева от Медицински университет – Пловдив спечели втора награда за най-добра работа на млад микробиолог на фондация ‘Стефан Ангелов’. Отличието бе връчено на тържество в Института по микробиология към БАН.
Докторантът от МУ – Пловдив д-р Милена Рупчева получи втора награда за най-добра работа на млад микробиолог от фондация ‘Стефан Ангелов’. Отличието е част от годишните призове, които Институтът по микробиология ‘Стефан Ангелов’ към Българската академия на науките връчва за високи научни постижения.
Тържеството премина под мотото ‘Инвестиция в знание: поколението Z зад микроскопа’ и постави акцент върху ролята на младите учени в развитието на съвременната микробиология.
По време на събитието институтът връчи и годишната си награда за високи научни постижения на научен колектив. Призът за 2026 г. отиде при екип от департаментите ‘Обща микробиология’ и ‘Биотехнология’.
Фондация ‘Стефан Ангелов’ отличи двама млади учени за най-добра научна работа в областта на микробиологията. Едната награда бе присъдена на представител на Медицински университет – Пловдив.
Наградените млади изследователи изнесоха академични лекции и представиха резултатите от своята работа пред научната общност.
Директорът на Института по микробиология проф. Пенка Петрова коментира особеностите на поколението Z в науката. ‘Характерното за поколението Z е, че не зачитат авторитети, общуват непрекъснато с изкуствения интелект и заради това най-много ги дразнят бавните процеси’, посочи тя.
По думите ѝ, ако за предишните поколения е било важно стриктното водене на лабораторни тетрадки и протоколи, днес младите учени често използват мобилни устройства, за да документират работата си. ‘Учените от това поколение са много свободни и са граждани на света’, допълни проф. Петрова.
Институтът по микробиология ‘Стефан Ангелов’ към БАН ежегодно отличава изявени учени и млади изследователи. Наградите целят да насърчат развитието на микробиологията и приемствеността между поколенията в науката.