Новини

ВКС намали обезщетението по казуса ‘Шейново’

ВКС намали обезщетението по казуса 'Шейново'

Върховният касационен съд прие, че една от майките има принос за размяната на бебетата в АГ болница ‘Шейново’. Заради съпричиняване съдът намали присъденото обезщетение наполовина.

С решението си ВКС поставя финал на гражданското дело, заведено срещу лечебното заведение от едната майка. Съдът приема, че отговорност носят и двете страни – болницата за нарушени правила, а майката за това, че не е проявила елементарна грижа при изписването.

Адвокат Величка Костадинова, която представлява ‘Шейново’, подчерта, че съдът е отчел съдействието на болницата при изясняване на случая. Лечебното заведение е съдействало за извършване на ДНК експертизите и за установяване на фактите около размяната.

По делото е установено, че при изписването майката е подписала документ, в който е посочен конкретният идентификационен номер на новороденото. В родилните отделения бебетата се идентифицират с номер, който фигурира както в документацията, така и на гривните на майката и детето.

Съдът приема, че подписът удостоверява посочените обстоятелства. Ако майката беше проверила номера на гривната и този в документа, вредите е можело да бъдат ограничени. Затова магистратите приемат съпричиняване.

В резултат ВКС намалява обезщетението до 20 000 лева. Първоначалната претенция на семейството е била за 300 000 лева. По думите на адвокат Костадинова именно размерът на иска е възпрепятствал извънсъдебно споразумение, въпреки готовността на болницата да преговаря.

С другото семейство лечебното заведение е постигнало споразумение и съдебното производство е приключило. Обявената сума по това споразумение е 70 000 лева.

След инцидента ‘Шейново’ е променило протоколите за идентификация на новородените. Контролът вече се осъществява на няколко нива – от поемането на детето в родилна зала, през предаването му в неонатологичното отделение, до изписването. В процеса участват различни медицински специалисти с ясно разписани отговорности.


През 2022 г. в АГ болница ‘Шейново’ беше установена размяна на две новородени. Случаят предизвика сериозен обществен отзвук и доведе до проверки и промени в организацията на работа в лечебното заведение.

Оставете коментар

Всички полета са задължителни.