Новини

Шестима арестувани за източване на НЗОК за половин милион евро

Шестима арестувани за източване на НЗОК за половин милион евро

Икономическа полиция в Пловдив разкри схема за източване на средства от НЗОК чрез фиктивни клинични пътеки за рехабилитация. Задържани са шестима души, а петима са с повдигнати обвинения.

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев съобщи, че при операция в Пловдив е установено източване на средства от Националната здравноосигурителна каса. По случая са разпитани над 35 свидетели.

Разследването показва, че са използвани около 3000 фиктивни клинични пътеки. Пациентите, вписани по тях, реално не са получили услуги по рехабилитация.

По думите на Демерджиев схемата е действала в рамките на една година. Щетата за НЗОК възлиза на около половин милион евро.

Използвани са и фиктивни направления, както и печати на лекари. Част от медиците не са знаели, че техните печати се използват за оформяне на документи.

Задържани са шестима души. Повдигнати са пет обвинения.

Разследването обхваща и предходни години. Проверява се дали подобна практика е прилагана и извън територията на Пловдив.

Случаят отново поставя въпроса за контрола върху отчетността на дейностите по рехабилитация и издаването на направления в извънболничната помощ.


НЗОК заплаща дейности по рехабилитация по определени клинични пътеки и амбулаторни процедури. Контролът върху реалното извършване на дейността е ключов за ограничаване на злоупотреби и неправомерно разходване на публични средства.

Оставете коментар

Всички полета са задължителни.